Добра дума, железни врати отваря
28/04/2025
„Добрата дума, железни врати отваря” не напразно е казал народът. Без съмнение, никой не би се наел да оспорва проверената с вековете истинност на народните пословици и поговорки. Преминали нелекия изпит на времето, те остават завинаги вписани в колективното съзнание и чакат подходяща житейска ситуация, за да дадат ориентир и отговор на възникналите въпроси. Тези форми на колективната памет и съзнание сочат пътя на индивида и общността, тогава когато те са изправени пред ценностен кръстопът, когато порядъкът в човешкото съществуване е застрашен.
Както всички знаят комплимента и хубавата дума вършат чудеса. Дори и едно най-обикновено „благодаря”. Важно е да намерим начин да изразим чувствата и мислите си, за да накараме човека до себе си да се почувства оценен.
„Блага дума – железни врати отваря” е метафоричен израз на една прагматична житейска философия плод на колективното мислене, която предоставя на индивида готова формула на човешки взаимоотношения.В плана на социалните отношения пословицата е рафиниран от вековното развитие на българската култура израз на най-силния от инстинктите - инстинктът за оцеляване.
Пословицата „Блага дума – железни врати отваря”представлява формула – стратегия на словесното поведение, а от там и начин за житейска активност. За разлика от други текстове поставящи акцента върху етичната страна на човешкото общуване /добрата дума – лошата дума/, тук такъв аспект липсва. Благата дума представлява ключ към постигането на желаната цел независимо от нейните морални измерения; благата дума не е задължително израз на истината - напротив – тя е средство да се предразположи събеседника на всяка цена, домогване до другия. „Благостта” на думите е оръжие, зад което може да стои принципна добронамереност към човека отсреща, но също така конформизъм и лицемерие, прикрита лъжа. Този въпрос, обаче, не стои пред традиционната култура, която, в случая, подхожда към действителността прагматически, а не етически. Изразът внушава, че в човешките отношения всичко е постижимо, с правилно избрана речева стратегия и това допълнително се подчертава от хиперболата в пословицата.
Силата на словото има и друг аспект – благата дума достига до места, недостъпни за други сили. Това показва висока степен на развитие на традиционната устна култура, която, като че ли, дава предпочитания на словесните пред физическите действия, словото е оценено изключително високо. Думата може да руши, но може и да изгражда, да прониква, да свързва, да проправя пътища в сложните човешки отношения; чрез словото човекът търси и намира мястото си в света.
Доброто владеене на езика, умението да използваш подходящите думи в съответната ситуация, се цени високо във фолклорната култура. За такива хора се казва че имат „златни уста” или „мед им капе от езика”. Способността да похвалим и да бъдем любезни с околните ни дава предимство в трудни ситуации: „Блага дума – железни врата отваря”; „Добра дума – златен ключ”. Народната мъдрост предупреждава, че освен благотворно действие, думите имат и силата да нараняват дълбоко: „Език кости няма, а кости троши”; „Езикът по-зле сече от ножа”.
За традиционния българин словото има съвсем реални възможности да влияе върху природния и социалния ред, то притежава магически свойства. Пожелаването на здраве, дълголетие и щастие съпътства много от най-важните моменти в живота на човека и общността. Благословии се изричат на кръщенета и сватби, както и на големите християнски празници, особено на тези, които носят символиката на новото начало.
Ще кажете какво общо има фирма за врати с пословици и поговорки, свързани със силата на словото и как те въздействат върху човека и обществото?- имат и то голямо.
Вратите са вход към нашия дом - мястото където започва съвместният живот на милиони семейства. През тях преминаваме ежедневно – „отваряме” и започваме новият ден, изпълнен с ежедневни предизвикателства и „затваряме” нашата семейна идилия или „затваряме” тази врата, за да отворим нова страница в живота ни. И всичко се случва, благодарение на думите, които изричаме ежедневно в семейството и заобикалящата ни среда и обществото, в което живеем, „плод” на нашите мисли, чувства и житейски опит.
Каквито и да са вратите, през които преминаваме ежедневно, важно е в края на деня, да имаме само една, която да затворим отвътре, защото там е нашият дом.
Добра Идея е да намерите подходящата фирма, която ще разбере вашите изисквания и нужди за обзавеждане на дома с нови интериорни и сигурни входни врати, за да затваряте и отваряте вратите на вашия дом с удоволствие.