Върбово клонче на входната врата: какво повелява традицията на Цветница, светъл празник преди Великден
27/03/2025
Най-известният обичай на Цветница или Вход Господен в Йерусалим е отнасянето на върбови клонки до дома. Цветница е един от най-хубавите пролетни празници, който отбелязваме веднага след Лазаровден и една седмица преди Великден. Празникът е свързан с тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови /палмови/ клонки. Затова на този ден всички отиват на празничната църковна литургия с върбови клонки, китки от здравец и други пролетни цветя.
На Цветница поставяме на входната врата венче от върбови клонки, защото традицията повелява, че осветеното клонче предпазва дома от болести и зло. Вярва се, че тя внася здраве, плодородие и има възпроизвеждаща сила. Венчето трябва да се запази цяла година пред икона.
Върбовата клонка у нас замества палмовите и маслиновите клонки, с които е посрещнат с почести Исус в Йерусалим.
Християните, облечени в празнични дрехи, отиват в храма за тържествена служба и водосвет рано сутринта. След църковния обред, вярващите носят осветени върбови клонки в домовете си, които поставят на иконата на Света Богородица и на входната врата.
Според българската фолклорна традиция върбата е крехка, свенлива и смирена, символ на женското начало. Хората вярват, че всичко, окичено с върба, ще бъде здраво през цялата година.
Върбовите клонки се пазят до следващата Цветница, защото вярват, че чрез тях се благославя дома им.
Защо се поставят точно върбови клончета?
Когато влиза в града на Давид, възседнал магаре в знак на смирение, пред погледа на Исус се веели не върбови, а палмови клонки. С възторжени възгласи: "О, санна!" той бил приветстван от тълпата пред градските порти, а пред очите му се разстилала дълга пътека от листа на финикова палма. Върбовите листенца най-силно напомнят тези на финиковата палма. Името й се свързва и с птицата Феникс, която непрекъснато умира и се възражда от пепелта. Подобно на птицата, финиковата палма след като повехне, отново се възражда с млади издънки от корените. Вирееща край оазисни райони, тази кралица на безсмъртието, е характерна с дългите си корени, чрез които търси влага дълбоко в земята.И тук отново може да намерим връзка между палмата и върбата, която вирее само близо до вода. Палмата е забележителна и с великолепните си оранжево-жълти съцветия. Едва след шестата си година започва да дава плодове, известните ни фурми.
Когато узреят фурмите са оранжеви, а след ферментация стават златисти до тъмнокафяви и стават много сладки. Освен всичко дотук фурмите са изключително полезни, заради богатото съдържание на витамини и хранителни вещества. Съдържат флуор, който защитава зъбите от кариес, селен – минерал, който намалява риска от ракови заболявания, укрепва сърдечно-съдовата система и стимулира имунитета.
Какво се прави със старите върбови клонки от Цветница?
Ако старите върбови клонки не са използвани за лекуване на болни или за баене против уроки, те се пускат по течаща вода на Цветница. Направете това, едва когато сте донесли нови върбови клонки от църквата.
Култури и вярвания
В различните култури на върбата са приписвани различни магически сили.
- С нея може да се измоли за дъжд и усмиряване на природните стихии, свързани с вода (защото корените на върбата винаги са във вода);
- Ако носим частица от нея в джоба си, ще бъдем по-безстрашни;
- Ако завържем клонче на възел, ще се изпълни съкровено желание.
- Не случайно казват "да бъдеш здрав като върба". От дървесината се изработват амулети, като се смята, че те помагат за разтоварване от стреса и развиват красноречието и творчеството у човека.
Цветното върбово клонче е знамение за победата на живота над смъртта.