Вратите на Рая: къде ще ги откриете
26/08/2024
Вратите на Рая - това внушително име носят Източните порти на баптистерия “Сан Джовани Батиста” във Флоренция. Вратите на Рая са произведение на изкуството създадено от скулптора Лоренцо Гиберти. 27 години са били необходими за създаването им- от 1425, та чак до 1452 година.
Бапристерията Сан Джовани Батиста е най-старата сграда, запазена във Флоренция. Датира от XIII в. и се характеризира с уникална архитектура, която можем да видим и днес.
„Сан Джовани Батиста" представлява осмоъгълна по план сграда облицована с бял и зелен мрамор, с полуцилиндрична апсида, а трите порти са истински произведения на изкуството, създадени специално за нея. Пирамидалният покрив е построен през 1128 г., а малкият му фенер-камбанария е завършен около 1150 г. Баптистерият има три входа затворени с двукрили врати. Те са украсени с релефи от бронз, представящи библейски сюжети. Южните врати (1330-1336) са дело на скулптора и архитект Андреа Пизано. Северните врати (1403-1425) са създадени от Лоренцо Гиберти, както и Източните врати известни още като "Врати на Рая". Те са завършени през 1452 г. и са позлатени.
През 1425 г на Лоренцо Гиберти му е възложена поръчка от настоятелството на флорентинската катедрала „Санта Мария дел Фиоре“да създаде третата порта за баптистерията. Първоначално Леонардо Бруни предлага схема за двадесет и осем релефа в седем реда по четири, които изобразяват пророка и двадесет сцени от Стария завет. В последствие се взима решение те да бъдат само десет големи панела. Панелите са богато украсени с малки фигури, а всяка рамка е декорирана с орнаменти на листа, птици и животни. Малко по-късно е взето и решението, че новото творение ще замени първите врати, които скулпторът е изработил за главния източен портал, а той ще бъде инсталиран от северната страна.
Новите порти стават известни като „Вратите на Рая”. Микеланджело Буанароти дава името на това произведение на изкуството, а не самият автор. Твърди се, че когато ги е видял за първи път, той заявил, че са “толкова красиви, че са достойни да бъдат вратите на Рая”. И така до днес те впечатляват с името си и водят хиляди посетите, във Флоренция.
Какво представляват „Вратите на Рая”
Внушителното произведение се състои от 2 крила, всяко от които с по 5 красиви релефа, изработени от позлатен бронз. На тях са представени библейски сюжети от „Стария завет“. Композициите са с квадратна форма и размери 79×79 cm. На всеки панел са изобразени по около сто фигури. Повечето библейски сюжети са представени с по няколко сцени, поместени в рамките на една композиция – похват характерен за средновековното изкуство.
Гиберти използва права перспектива, за да придаде усещане за дълбочина и пространство в творението си. Фигурите на преден план са силно релефни, а колкото по-назад отиват, толкова по-плоски са изобразени. На места се забелязват само гравирани елементи за още по-голям ефект.
Бронзовата рамката на вратите също е богато декорирана с „листа, птици и малки животни“. Сред тях са разположени 24 статуетки на библейски персонажи и 24 кръгли медальона на човешки глави. Между последните са и портретите на Лоренцо Гиберти и синът му Виторио.
Първият панел върху вратите е този на Адам и Ева. Той изобразява епизоди от историята им, създаването на Адам, формирането на Ева от едно ребро, взаимните изкушения и разбира се – изгонването им от Рая. Гиберти разграничава четирите сцени с промени в големината на детайлите и проекцията на ангелите.
Втория панел „Историята на Каин и Авел”
Третият панел на „Историята на Ной”
Четвъртият панел включва „Историята на Авраам”
Петият панел включва „Историята на Исав и Иаков”
Шестият панел „Историята на Йосиф и Вениамин”
Седмият панел- „Историята на Мойсей”
Осмият панел – „Историята на Исус Навин”
Деветият панел – „Историята на Давид и Саул”
Десетият панел –„ Сватбата на Соломон и Савската царица”
В панела на Иаков и Исав е използвана линейна перспектива, която конструира разказа.
В панела на Давид художникът изобразява победата му над Голиат. Давит е илюстриран на преден план, отрязвайки главата на гиганта.
С времето вратите малко по малко започват да се увреждат, в следствие на външни влияния. През годините е извършвана много работа по реставрацията на портите. Цялата рамка е премахната от баптистерията през 1990 г., а на нейно място е монтирано точно копие на Вратите на Рая. Оттогава насам учените разработват революционна техника за почистване на панелите с помощта на лазери.
Днес, отивайки във Флоренция, няма как да пропуснем да посетим баптистерията Сан Джовани Батиста.Oригиналните порти могат да се видят в музея на катедралата “Санта Мария Дел Фиоре”, а точни техни копия, заемат мястото в баптистерията.